Powered by:Proticaret
Ve Çeliğe Su VerildiNikolay Ostrovski May Yayınları 1978 Basım

Ve Çeliğe Su VerildiNikolay Ostrovski May Yayınları 1978 Basım

 
14,03 TL
img
Mağaza : T&P Kitapevi

Renkler

Stokta Yok !
Ve Çeliğe Su Verildi
Nikolay Ostrovski
Çeviren: Attilla Tokatlı
May Yayınları 
1978 Basım
Nikolay Ostrovski, Ve Çeliğe Su Verildi adlı ünlü romanını, 1904-1936 yılları arasında yaşadığı kısa, ama olağanüstü güzel, kahramanlara yaraşır hayatını yazdı. Büyük ölçüde otobiyografik olan eserin temel karakteri, Pavel Korçagin tipinin güçlü, canlı ve çekici oluşunun sırrı, gerçek hayattan alınmasından gelir. Nikolay Ostrovski, daha yirmi yaşındayken içsavaş cephelerinde aldığı yaraların etkisiyle kötürüm ve kör olmuş, bu durumdayken, gençliği, sevgi ve mücadeleyi, Komünist Gençlik Birliği üyesi yoldaşlarını ve silah arkadaşlarını anlattığı romanı Ve Çeliğe Su Verildi'yi yazmıştı. "Yaşamasını haklı çıkaracak, hayatın yaşanmaya değdiğini kanıtlayacak" planını böylece gerçekleştirdi. 1935'te, ünlü sovyet gazeteci Mihayil Koltsov'un kaleme aldığı "Cesaret" başlıklı makale Pravda'da yayınlandığında, milyonlarca insan Ostrovski'nin iyileşmez hastalığını ve partiye sarsılmaz bağlılığını öğrendi.
Pavel Korçagin okurların gözünde, devrimci azmin, fedakarlığın, zor koşullara dayanıklılığın simgesi, bir kahraman, özgürlük savaşında ruhu alabildiğine yücelen bir büyük insandır. Bu kahraman, hayattan çıkıp edebiyat sayfalarına geçmiş, oradan yine hayata dönmüş, hayatı etkilemiş, oluşturduğu simgeyle gençliği biçimlendirmiştir.
Ostrovski'nin Ve Çeliğe Su Verildi adlı eseri, milyonlarca okuyucuyu hayran bırakıp dünya edebiyatında hakettiği yeri almış, Sovyet Hükümeti de, Ostrovski'nin büyük başarısına yüce bir değer vererek, yazarı Lenin Nişanı'yla ödüllendirmiştir.

303 Sayfa
Kondisyon İyi